Nelegálny hazard - situácia na Slovensku
Nelegálny hazard na Slovensku: Riziká a dopady pre spoločnosť a jednotlivcov
Sprísnenie regulácie hazardných hier na Slovensku viedlo k poklesu počtu legálnych herní a kasín. Paradoxne, aj táto regulácia vytvorila priestor pre rozmach nelegálneho hazardu, ktorý predstavuje vážne riziko pre spoločnosť a jednotlivcov. Inštitút pre reguláciu hazardných hier (IPRHH) sa aktívne venuje boju proti nelegálnemu hazardu prostredníctvom upozorňovania a informovania odbornej aj laickej verejnosti na jeho nebezpečenstvá a iné riziká.
Čo je nelegálny hazard - rozoznávanie legálneho a nelegálneho hazardu na Slovensku
Nelegálny hazard predstavuje akúkoľvek formu hazardných hier prevádzkovanú bez príslušných licencií a povolení od Úradu pre reguláciu hazardných hier (URHH) a príslušných obcí, alebo takú, ktorá porušuje podmienky stanovené v zákone č. 30/2019 Z. z. o hazardných hrách. Ide o aktivity, ktoré nie sú riadne kontrolované a nepodliehajú štátnemu dozoru. To znamená, že hráči v týchto prevádzkach nie sú chránení pred podvodmi, manipuláciou, nemožnosťou reklamácie ani inými nekalými praktikami. Nelegálny hazard predstavuje vážne riziko pre hráčov, ale aj pre štátny rozpočet a rozpočty obcí, ktoré prichádzajú o nemalé daňové príjmy.
Ako rozoznať legálny a nelegálny hazard?
- Offline:
- Herne: Herne fungujúce bez licencie alebo s počtom výherných automatov a iných zariadení nižším ako 15 alebo vyšším ako 40 (zákon č. 30/2019 Z. z. stanovuje minimálny počet 15 a maximálny počet 40 zariadení). Takéto herne často nemajú dostatočné bezpečnostné opatrenia, a ani dostatočnú ochranu hráčov. Prevádzkovateľ neplní svoje zákonné povinnosti, neplatí dane a poplatky, ohrozuje hráčov, najmä zraniteľných, nakoľko prevádzkovateľ takejto nelegálnej herne pri vstupe hráčov nenahliada ani do Registra vylúčených osôb (RVO) a hráči nemusia podliehať ani overeniu veku na základe preukázanie totožnosti. Zjednodušene: Ak natrafíte na prevádzku herne, kde je umiestnených menej ako 15 alebo viac ako 40 hracích automatov, s istotou sa jedná o nelegálnu prevádzku.
- Kasína: Kasína bez platnej licencie alebo s menej ako 5 hracími stolmi (minimálny počet stolov pre legálne kasíno podľa zákona). Podobne ako u herní, aj v nelegálnych kasínach chýba kontrola, ochrana hráčov, herné plány a neplatia sa dane a poplatky.
- Online: Webové stránky alebo aplikácie ponúkajúce hazardné hry bez licencie od URHH. Legálny prevádzkovateľ online hazardných hier na Slovensku musí mať udelenú platnú licenciu od URHH, pričom doména danej webovej stránky prevádzkovateľa musí mať vždy koncovku “.sk”. Prevádzkovatelia hazardných hier bez licencie často nemajú sídlo na Slovensku a nereagujú na sťažnosti hráčov, ich prípadné reklamácie a taktiež nemusia hráčom vyplatiť ich výhry. V prípade nevyplatenia výhry sa tak hráči nemôžu obrátiť na oficiálne štátne dozorové orgány, nakoľko ide o nelegálny hazard, ktorý nepodliehal kontrole. Z praxe je zrejmé, že vymožiteľnosť a spätné získanie takto stratených prostriedkov hráčov je takmer nulová. Okrem toho často neplatia dane a nepodliehajú štátnej kontrole.
Zjednodušene: Ak natrafíte na online prevádzkovateľov hazardných hier (nezáleží na tom, či ide o stávkové hry, dostihy, číselné lotérie, online kasíno, online kartové hry atď…) s koncovkou inou ako “.sk”, určite sa jedná o nelegálneho prevádzkovateľa na území SR. To platí aj pre známe celosvetové online portály, ktoré pokiaľ nemajú oficiálnu licenciu pre prevádzkovanie svojich hier na území SR, často nedisponujú ani koncovkou “.sk”, a podľa zákona by nemalo byť možné sa na tieto domény pripojiť.
Ak ste natrafili na takúto online alebo offline prevádzku a máte podozrenie, že sa jedná o nelegálneho prevádzkovateľa, dajte nám vedieť prostredníctvom tohto formulára. V krátkom čase Váš podnet preveríme, doručíme Vám odpoveď a ak sa skutočne jedná o nelegálneho prevádzkovateľa, upovedomíme aj URHH so žiadosťou o nápravu.
Rozsah nelegálneho trhu na Slovensku a jeho ekonomické dopady
- Presné údaje o rozsahu nelegálneho hazardu na Slovensku nie sú verejne dostupné. IPRHH však intenzívne monitoruje situáciu a zhromažďuje informácie z rôznych zdrojov, aby čo najpresnejšie odhadol rozsah problému. Máme k dispozícii výsledky medzinárodného prieskumu, ktoré sú však absolútne alarmujúce. Príklady si môžete pozrieť v nasledujúcich grafoch.
Nebezpečenstvo a riziká nelegálneho hazardu pre hráčov a trh
- Hranie hazardných hier v nelegálnych prevádzkach predstavuje pre hráčov a legálny trh množstvo rizík: Chýbajúca kontrola a ochrana hráčov
- Možnosť a prístup k hraniu deťom a mladistvým
- Podpora patologického hráčstva
- Nedodržiavanie pravidiel spoločenskej zodpovednosti
- Nedodržiavanie predpisov o ochrane osobných údajov
- Neodvádzanie daní a poplatkov do štátneho rozpočtu, ale aj rozpočtov miest a obcí
- Negatívny vplyv na legálny trh hazardných hier
- Chýbajúca ochrana hráčov pred podvodmi, manipuláciou a inými nekalými praktikami.
Nelegálne prevádzky často nemajú bezpečnostné opatrenia, ani neplnia zákonné povinnosti v oblasti ochrany hráčov. Tieto online či offline prevádzky často lákajú zraniteľné osoby (deti, mladiství, patologickí hráči).
Výzva verejnosti
- Nelegálny hazard má negatívne dôsledky pre spoločnosť i jednotlivcov. Je dôležité, aby verejnosť poznávala riziká a vedela, ako sa brániť pred nelegálnymi praktikami.
- Výzva k spolupráci: Pomôžme a spoločne prispejme k budovaniu zodpovedného a dlhodobo udržateľného legálneho trhu. Hláste podozrenia na nelegálny hazard prostredníctvom kontaktného formulára. Vždy sa snažte uviesť čo najpresnejšie údaje. Ďakujeme.

Inštitút pre reguláciu hazardných hier
Suché mýto 1
811 03 Bratislava
info@iprhh.sk